3D Yazıcılar için Fotopolimer Malzemeler

FOTOPOLİMERLER

 

Fotopolimerler 3D yazıcı dünyasında adını sıkça   duyduğunuz bir kelime. Peki nedir bu   fotopolimerler?

3D yazıcı dünyasında adını duyduğumuz bir kelime: Fotopolimer. 3D yazıcı sarf malzemelerinin en çok bilinenleri ABS ve PLA termoplastikleridir. Bu iki malzeme FDM tipi 3D yazıcılar tarafından kullanılırlar. En çok bilinen bir diğer malzeme çeşidi ise  fotopolimer malzemelerdir. Polyjet ve streolitografi teknikleri ile çalışan 3D yazıcılar tarafından kullanılırlar.

Fotopolimerler, morötesi (UV) ışık altında özelliklerini değiştiren ışığa duyarlı polimer malzemelerdir. Fotopolimerin üzerine ışık düştüğü noktasal alan katılaşırken diğer alanlar etkilenmez. Genel olarak fotopolimerler sıvı haldedir. Sıcaklığa, mikrodalda ışınlarına karşı hassas olan polimer malzemeler de vardır. Fotopolimerler sadece mor ötesi ışıkla katılaştırılabilir. Dolayısıyla satın altığınız fotopolimer reçineyi direk güneş ışığına maruz bırakmamalısınız. Aksi halde güneş ışınlarının içinde bulunan mor ötesi ışık, yüksek fiyata satın aldığınız reçinenin bozulmasına yol açar. 

Günlük hayatta farkında olmadan bir çok fotopolimerleri kullanırız. 3D yazıcılar ile kullanılan bir çok fotopolimer malzeme bulunmaktadır. Milyonlarca çeşit fotopolimer malzeme olduğunu belirtmek isteriz. 3D yazcılarda kullanılan fotopolimer malzemelerin sayısı ise şimdilik kısıtlı. Her bir fotopolimer reçinenin kendine has artıları ve eksileri var. Güçlü, yüksek sıcaklığa dayanıklı, suya dayanıklı, elastik, ısı geçirmez, neme dayanıklı, ışığı geçirgen olma vb. gibi başka farklı fiziksel ve kimyasal özelliklere sahip fotopolimerler var. 3D yazıcı ile basmak istediğiniz ürünün çeşidine göre fotopolimer reçine seçmelisiniz. Farklı renk seçeneği ve baskı sırasında  çevreye salınan partiküler madde miktarı gibi başka parametreler de kullanıcılar için önem teşkil eder.

 

Fotopolimerler ile Baskı 

Fotopolimerler ile baskı yapan bir çok SLA tipli 3D yazıcı var. Ülkemizde Formlabs Form 1+, Formlabs Form 2 ve Projet 1200 modelleri satılmaktadır. Bunlar dışında ucuz (5000 ABD doları ve altında fiyatla satılan) başka modeller de internet üzerinde satın alınabilir. Bunlardan bazıları Nobel 1.0, B9 Creator v 1.2, Kudo3D Titan 1,  UNCIA 3D, MAKEX M-One, Stalactite 102, CTC Riverside SLA,, Pegasus Touch, X Fab, Autodesk Ember, Uncia 3D. Solidscape Max2, Dijital Wax 008J gibi daha yüksek fiyatla satılan SLA tipli yazıcılarda bulunmaktadır.

SLA 3D yazıcılar ile reçine kullanarak yüksek kalitede ürünler alınabilir. Prototip için ideal olan SLA 3D yazıcılarla bir kaç milimetreden 20 cm uzunluğuna kadar değişik ölçeklerde baskı alınabilir. Morötesi ışık ile sertleştirilen fotopolimerin, sertleşen kısmının katman kalınlığı 25-100 mikron arasında değişmektedir. Katman kalınlığı azaldıkça sağlamlık ve kalite artarken baskı zamanla artar. Polyjet tipli 3D yazıcılarda ise fotopolimer malzeme püskürtülür ve morötesi ışık altında katılaştırılır.

 

SLA (pegasus touch marka) ve FDM yazıcı ile  basılan büstün kalite farklılığı resimden görülebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir