3D Yazıcılar ile Yapılmış Arabaları Ne Zaman Göreceğiz?

3D yazıcıların hayatımıza kattığı önemli bir özellik kişiselleştirme özelliği. Fabrikasyon sürecinde, ürünler standart bir biçimde üretilir. Örneğin, bir spor ayakkabısının belirli bir renk, numara ve modelinden binlercesi üretilir. Bununla birlikte 3D yazıcılar ile spor ayakkabısı üretirseniz, sizin ayağınızın kıvrımlarına tam olarak uyan ve modeli üzerinde bazı değişiklik yapabileceğiniz spor ayakkabıları üretebilirsiniz. Benzer şeyleri arabalar için de düşünebiliriz. Şimdi 3D yazıcıların araba üretim teknolojisine girmiş olduğu bir dünyayı hayal edelim ve bu dünyada araç almaya gidelim. Beğendiğiniz firmada egzoz, ön ızgara, jantlar ve bunun gibi diğer parçaları size özel olarak tasarlattırabilir ve aracınızı sipariş edebilirsiniz. Böylelikle sadece size özel başka bir kimsede olmayan araçlara sahip olabilirsiniz. Bunları sadece hayal olarak düşünebilirsiniz. Ama araç dünyasının önemli oyuncuları bunları düşünüyor. Peki bunların hemen gerçekleşmesinin önündeki engeller nelerdir? Maliyetler… (Dönüşüm maliyetleri, 3D yazıcı maliyetleri, uygun personellerin yetiştirilmesi maliyetleri, çıktının boyanması vb. diğer maliyetler). Henüz kişiselleştirme noktasından uzak olsakta, 3D yazıcıların araç teknolojilerinde kullanılmakta olduğunu da belirtelim. ( Ford, 3D yazıcı şirketi Stratasys ile bir arabanın bazı parçalarını ürettiğini ve testler yaptığını duyurmuştu. Uçaklarda 3D yazıcıda basılmış parçalar hali hazırda kullanılıyor.)

Los Angeles’ta 2014 yılında  kurulan Divergent 3D isimli bir şirket bu alana yatırım yapmış durumda. Şirket 3D yazıcılarda şase ürettiyor. Divergent 3D aynı zamanda dünyanın ilk 3D yazıcıda yapılmış 700 beygir gücündeki süper arabasını üreten şirkettir.

 

Divergent Blade tarafından 3D yazıcıda üretilen şase (Weiss/New Atlas)

Bu alanda çalışan tek şirket elbetteki Divergent 3D değil. İlgilenenler için aşağıda en popüler olanların isimlerini veriyoruz. Google üzerinden isimleri girilerek araştırması yapılabilir. 

 

Daihatsu (Daihatsu Copen);  Kia (Kia Telluride); Peti Chladek (4ekolka); Honda (mikrocommuter); BMW (elvis bmw 507); Local motorrs (Strati); Edag (light cocoon, soulmate ve genesis); Cideas (lotus 340r); Aachen Univ. (StrretScooter C-16), Kor ecologic (Urbee).

Peki gelelim sorumuza. 3D Yazıcılar ile Yapılmış Arabaları Ne Zaman Göreceğiz? Bu sorunun tam bir cevabını vermek olanaksız. Ama önümüzdeki 20 yıl içinde, elektrikli, sürücüsüz ve 3D yazıcıda üretilmiş araçların herkesin dilinde olacağını söyleyebiliriz.

(Dip not: Sürücüsüz araç: Tamamıyla kendi kendine giden araç. Siz aracın arka koltuğuna oturursunuz ve gitmek istediğiniz yeri belirttikten sonradan araç trafikte kendi kendine ilerler. Amerikan Tesla şirketi bu alanın öncüsüdür.)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir