3D Yazıcı İle Basılmış Ay Arabası

Alman otomobil devi Audi, Part Time Scientists grubu ile işbirliği yaparak 3D yazıcı ile basılmış Ay arabası Lunar Quattro’yu uzaya göndermeyi planlıyor. Audi bu projeyle 30 milyon ABD Doları değerindeki Google Lunar XPRIZE ödülünü kazanmak istiyor. Aya gidecek arazi araçlarının gelişimine yönelik olarak dünya genelindeki bilim adamı ve mühendislerin yarıştığı büyük bir organizasyon sonucuda bu ödül verilecek. Audi bu yarışmayla 2017 yılında Lunar Quattro’yu Ay’da görmek istiyor.

Audi Lunar quattro’nun görevi 3 ara basamaktan oluşuyor. Ay ile dünyanın arasındaki mesafe 384000 km. Audi Lunar quattro ay’a ulaştığında güvenli bir şekilde inmek sonrasında 500 m yol alıp ortamın araç için güvenli olup olmadığını kontrol etmek ve en sonunda daha önce görülmemiş ilginç resimler çekip görüntüleri dünyaya iletmek.

Audi’nin Ay aracı titanyum ve sert alüminyum malzemelerinin 3D yazıcıda basılması ile üretilecek. Audi 3D yazıcı teknoloji ile aracın ağırlığının 38 kg’dan 30 kg’a düşeceğini ve uzaya taşıma maliyetinin düşeceğini belirtiyor. Aracın 3d yazıcıda basılmasından sonra güneş paneli, lityum-iyon batarya vb. gibi diğer parçalar araca monte edilecek.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir