3D Yazıcı Top List 2015

3D Hubs yılın en iyi 3D yazıcılarını belirledi

Hangi yazıcıyı almalıyım? Bu soru 3D yazıcı satın almak isteyenlerin sorduğu en temel sorudur. 3D Hubs, 441 tane farklı 3D yazıcı ve 5350 onaylanmış kullanıcı deneyimlerinden yola çıkarak 2016 yılının en iyi 3D yazıcılarını belirledi. Baskı kalitesi, kullanım kolaylığı, güvenilirlik, baskı hataları sıklığı, müşteri  servisi, baskı maliyetleri, software ve fiyat parametreleri dikkate alınarak liste hazırlandı. Liste 5 ayrı kategori için düzenlendi ve toplamda 20 adet 3D yazıcı listeye girdi.

Birinci kategoride sıvı reçinenin lazer ışığı ile katılaştırma prensibine göre çalışan 3D yazıcılar dikkate alınmıştır. Diğer 3D yazıcılara göre daha pahalı ve daha fazla baskı sonrası işlem gerektiren bu tip yazıcıların ürün kalitesi üstündür. Bu kategoride altın madalyayı Form 1+ alırken, gümüş madalyanın sahibi ise B9 creator oluyor. Her iki yazıcının da baskı kalitesi ve hassasiyetliği yüksek seviyede, fakat Form 1+ baskı maliyetleri biraz daha yüksek seviyededir.

REÇİNE

Form 1+       125 × 125 × 165 (mm)             Reçine                 25 mikron                                                        
 B9 Creator  104 × 76 × 203 (mm)            Reçine                    30 mikron    

 

3D yazıcılar için bir diğer sınıflandırma ise tak-çalıştır (Plug n Play) olarak adlandırabileceğimiz bir sınıflandırma. Bu kategorideki yazıcılar en rahat kullanıma sahip olan yazıcılardır. Satın aldıktan sonra evinize/ofisinize getirdiğinizde kutusunu açıp kolaylıkla çalışmaya başlayabilirsiniz. Polonyalı Zortax M200 baskı kalitesi, güvenilirlik ve fiyat bakımından en yüksek puanı alarak bu sınıfta altın madalya sahip oldu, Cel Robox ise gümüş madalya ile onurlandırıldı. BeeTheFirst ve Lulzbot mini ise üçüncü ve dördüncü sırada yer aldı. Kullanıcılar Zortax M200 ün %7 den daha az  bir oranda baskı hatası verdiğini belirtti. Zortrax gibi Kickstarter kampanyası ile başlangıç yapan Cel Robox ödediğiniz parayı hakeden bir yazıcı. Bununla birlikte açık kod yazılımına da sahip olmayan Cell Robox’un en büyük dezavantajı 10 cm ye kadar baskı yapabilmesi. Portekizli BeeTheFirst kutusundan çıkarılıp dakikalar içinde baskı alabileceğiniz bir yazıcı. Isıtılmış platforma sahip olamayan ve PLA ile baskı yapan yazıcının baskı yüksekliği Cel Robox’a göre 2,5 cm daha büyük. Zortrax M200’e göre ucuz, Cel Robox’a göre pahalı olan BeeTheFirst yeni başlayanlar için ideal bir 3D yazıcı. Listenin dördüncü sırasında ABD’li LulzBot mini var. Cel Robox ile kabaca aynı fiyata sahip olan LulzBot mini her üç eksende de neredeyse eşit büyüklükte baskı ölçüsüne sahip. Kendiliğinden temizlenen püskürtücü özelliği gibi bazı akıllı teknolojik özelliklere de sahip olan yazıcı ayrıca açık kod yazılımına sahip ve sınıfında en iyi teknik desteğe sahip. LulzBot mini’nin biraz fazla gürültülü olması ve baskı sırasında bilgisayara sürekli bağlı kalması gerekliliği dezavantaj oluşturmaktadır.

TAK-ÇALIŞTIR

 Zortrax M200         200 × 200 × 185 (mm)                     ABS, HIPS, ULTRAT                  90mikron
 Cel Robox                210 × 150 × 100 (mm)                         ABS, PLA, Exotics                     20mikron  
BeeTheFirst             190 × 135 × 125 (mm)                          PLA                                              50mikron 
LulzBot Mini           152 × 152 × 158 (mm)                          ABS,PLA, Exotik                        50mikron    

3D Hub’ın bütçe olarak adlandırdığı bu kategoride 1000 ABD dolarının altında bir fiyata satılan 3D yazıcıların karşılaştırılması yapılıyor. Bu sınıfın en iyisi Macar Craftbot 3D yazıcısı olurken, diğer üç sırayı Printrbot, Up mini ve Flash Forge Creator isimli 3D yazıcılar alıyor. 2014 yılında Indiegogo’da bir kampanya ile başlangıç yapan Craftbot, kategorisindeki diğer yazıcılara göre daha büyük baskı hacmine sahip. Kullanımı kolay ve yüksek baskı kalitesine sahip Craftbot, PLA ve ABS malzemeleriyle baskı alınmasına imkan tanıyor. Craftbotun önemli bir eksikliği sadece USB ile bağlantı yapılabiliyor olması. Listenin ikinci sırasında PLA ve opsiyonel olarak da ABS ile baskı yapabilen (ısıtılmış platforma sahip değil), çelik bir yapı ve alüminyum bir püskürtücüye sahip olan Printrbot isimli yazıcı var.  Craftbot’a göre üçte bir oranında daha ucuz olması ise fiyatı öncelik sıralamasının üstüne koyan kullanıcılar için önem arz ediyor. Yazıcının açık olmasının gürültü seviyesinin biraz daha yüksek olmasına neden olduğunu da belirtelim. Bütçe kategorisinin 3. sırasında listenin en ucuzu olan Up mini var. Bu 3D yazıcının menşei ise Çin. Kapalı olan yazıcının dezavantajı baskı hacminin listedeki  diğer yazıcılara göre daha az olması. Bununla birlikte yazıcının delikli ısıtılmış platforma sahip olması ve kutusundan çıkarıldıktan sonra 15 dakika içinde baskıya hazır hale gelmesi avantajlarıdır. Listenin 4. Sırasında Craftbot ile hemen hemen aynı fiyata sahip olan ahşap çerçeveli FlashForgeCreator isimli yazıcı var. Isıtılmış platform, çift başlık ve bütünleşik kontrol özelliklerine sahip olan yazıcı ile kaliteli baskılar alınabilir.

BÜTÇE

 CraftBot          250 × 200 × 200 (mm)                              ABS,PLA                                    100mikron 
Printrbot         125 × 150 × 150 (mm)                                ABS, PLA, Ekzotik                  100mikron 
Up Mini            120 × 120 × 120 (mm)                                 ABS, PLA                                 100mikron      
FlashForgeCreator      245 × 125 × 150 (mm)                  ABS,PLA                                   100mikron 

Bu kategoride, güvenilir ve yüksek kaliteli 3 boyutlu baskı arayanların tercih ettiği 3D yazıcılar karşılaştırılıp sıralaması yapılıyor. Listenin başında 2009 yılında kurulan ve geçen senede listenin başında olan Makergear firmasının M2 isimli 3D yazıcısı var. Kullanımı göreli olarak kolay olmadığı için başlangıç seviyesindeki kullanıcılara hitap etmeyen yazıcı ile yüksek kaliteli baskılar alınabilir. Sağlam bir yapıya sahip olan yazıcının açık olması gürültünün fazla olmasına sebep olmaktadır. Fiyat olarak listenin en az fiyata sahip ikinci yazıcısı olan Makergear M2’nin kablosuz bağlantı yapamaması olumsuz yönüdür. Listenin 2. sırasında 5 jenerasyona sahip Lulzbot Taz 5 var. 

Geniş baskı hacmi, metal iskeleti ve çift başlıklı yapısıyla kullanıcılardan pozitif dönütler alan yazıcının gürültülü olması ve minimum 50 mikron ile baskı yapması eleştirildiği noktalar. ABS, PLA, PVA, ahşap, naylon vb. malzemeler ile baskı yapabilen yazıcı biraz deneyim kazanmış kullanıcılar için idealdir. Listenin 3. sırasında 40 cm yüksekliğe kadar baskı yapabilen Delta Wasp var. Yazıcı ile ABS, PLA ve ekzotik malzemeleri kullanarak diğer FDM yazıcılara göre daha hızlı baskılar alabilirsiniz. (300 mm/s) Yazıcının öne çıkan bir diğer özelliği  ise elektrik kesintilerinde bile yazma işlemine devam edebilmesidir. Yüksek baskı kalitesine sahip olan Delta wasp’ın fiyatı biraz pahalı. Listenin bir sonraki sırasında FlashForge Creator Pro isimli yazıcı geliyor. Kategorisindeki en ucuz yazıcı olan Creator Pro ısıtılmış platforma ve çift başlığa sahip. Delta wasp yazıcısı gibi kapalı olması yazıcıyı daha güvenli kılıyor.  Bununla beraber gürültü seviyesi biraz yüksek. Yazıcı ile ABS, PLA ve ekzotik malzemeler ile baskı yapmak mümkün. Yazıcının diğerlerine göre dezavantajı baskı hacminin küçük olmasıdır. Listenin 5. sırasında Hollandalı Ultimaker 2 isimli yazıcı var. 20 mikron hassasiyetinde baskı alınabilen Ultimaker 2 piyasadaki FDM yazıcılar içindeki en hassas baskı yapılabilen yazıcılardan biri. Kullanım kolaylığı, hızı, baskı kalitesi, az kalibrasyon gerektiren ısıtılmış platformu yazıcının öne çıkan özellikleri. Bununla birlikte bir çok kullanıcı Ultimaker 2’nin çift başlığa sahip olmamasından dolayı şikayetçi. Ultimaker 2’nin fiyatı da biraz pahalı. Ultimaker 2’yi başlangıç seviyesinden ileri düzey kullanıcılara kadar tüm yelpazedeki kişiler kullanabilir. Listenin 6. Sırasında PLA ile baskı yapabilen Wittbox var. Isıtılmış platforma sahip olmaması, sadece PLA ile baskı vermesi, gürültülü olması İspanyol Wittbox’un listedeki sırasını gerilere atmış gibi görünüyor. Bununla birlikte 50 mikron hassasiyetle kaliteli baskılar veren Wittbox’un baskı hacmi de büyük. Fiyat olarak da Creator Pro’dan sonra listenin en ucuz yazıcısı.

HEYACAN VERİCİ

Makergear M2         254 × 203 × 203 (mm)                                    ABS, PLA                          20mikron
LulzBot Taz 5                298 × 275 × 250 (mm)                   ABS, PLA, Exotics                       50mikron
DeltaWASP                   200 × 200 × 400 (mm)                 ABS, PLA, Exotics                         50mikron 
FlashForge Creator Pro 225 × 145 × 150 (mm)               ABS, PLA, Exotics                       100mikron
 Ultimaker2                   230 × 225 × 205 (mm)                   ABS, PLA,Ekzotik                        20mikron 
Witbox                            297 × 210 × 200 (mm)                   PLA                                               50mikron

 


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir