3D Yazıcılar için Esnek Filamanlar

 

3D yazıcı dünyasının en önemli iki malzemesi PLA ve ABS plastikleridir.  Bu malzemeler ile sağlam ve ucuz baskılar alabilirsiniz. Bununla birlikte bir çok uygulamada farklı malzemeler ihtiyaç duyulur. Örneğin, bir spor ayakkabısını 3D yazıcı ile basmak istiyorsanız bunu sert ve sağlam birmalzemeden yapamazsınız. Bu ve benzeri örnekler için geliştirilmiş bir çok farklı malzeme 
bulunmaktadır. Bu malzemelerden bir tanesi esnek malzemelerdir. Esnek filamanlar ile 3 boyutlu yazıcılardan çıktı alabilmek heyecan vericidir.

Esnek malzemeler üzerine bir kuvvet uyguladığında deforme olan, kuvvet sıfırlandığında eski haline dönen malzemelerdir. Yandaki şekilde esnek malzemeler ile basılan 4 farklı örnek görülmektedir. Esnek malzemeler termoplastik veya fotopolimer olabilir. Esnek malzeme ile baskı yapabilen FDM tipli 3D yazıcılar dışında esnek reçine ile baskı yapabilen SLA tipli 3D yazıcılarda vardır. Unutulmamalıdır ki, yazıcıda basılan ürünün esnekliği sadece kullanılan malzemenin  çeşidine değil aynı zamanda baskının doluluk oranına da bağlıdır. Doluluk oranı (infill) arttıkça esneklik azalır. Doluluk oranı ayrıca ağırlığı, maksimum mekanik stresi ve elastikliğin bozulduğu maksimum uzama miktarını da değiştirir.

Esnek malzemelerin karşılaştırılması yapılırken sadece esneme miktarı değil aynı zamanda mekanik performans, kalite ve filamanın FDM tipli 3D yazıcılarda kullanım kolaylığı da dikkate alınmalıdır.  Mekanik performans esnek filamanın sağlamlığının ve esnekliğini kaybettiği maksimum uzama miktarının bir ölçüsüdür. Esnek malzemenin kalitesi ile de 3D yazıcıdan çıkan ürünün kalitesi kastedilir.

 

Esnek Filamanların Karşılaştırılması

My3dmatter.com sitesi FDM 3D yazıcılar ile basılabilen bazı esnek filamanların (termoplastik elastomer) karşılaştırılmasını yaparak bunu internet üzerinden yayınlamıştır. Karşılaştırılması yapılan esnek filamanlar şunlar. Ninjaflex, Polyflex(Polymaker), TrueFlex(Ookuma), FlexSolid, (MadeSolid), FilaFlex (Recreus). Her bir filamanın farklı fiziksel ve kimyasal özellikleri vardır. Paket lastiğinin, silgiden, silginin ise araba tekerleğinden daha esnek olması gibi bu filamanların esneme miktarları da farklıdır. Bu gurup içinde FilaFlex en esnek malzemedir. NinjaFlex ve TrueFlex ise FilaFlex den biraz daha az esnek malzemelerdir.  SemiFlex, PolyFlex, FlexSolid filamanları ise incelenen gurup içinde en az esneyen malzemelerdir. Esneklik ve baskı hızı arasındaki ilişki hakkında ise şunu söyleyebiliriz. Esneklik miktarı arttıkça genel olarak baskı hızı düşer ve işlem zorlaşır. Dolayısıyla FilaFlex ve NinjaFlex ile yavaş baskılar alınabilir. 3 boyutlu baskının zorlaşmasının nedeni FDM 3D yazıcılarının rijit filamanlar için tasarlanmış olması. Ayrıca esnek filamanların püskürtücüyü tıkama ihtimali daha fazladır. 

Esnek filamanlar için baskı hızı tavsiye aralığı 30-90 mm/s’dir. Unutulmamalıdır ki esnek filamanların püskürtücü içinde ilerlemesi zordur.  Esneklik katsayısı dışında esnekliğin bozulduğu maksimum uzama miktarı da esnek filamanlar için önemli bir parametredir. NinjaFlex ile FilaFlex yüksek uzama miktarlarına karşı esnekliğini en az kaybeden iki marka olurken bunları TrueFlex takip etmektedir. Diğer 3 filaman ise daha düşük uzama miktarlarında elastiklik özelliğini  kaybetmektedirler.

Çıkartmak istediğiniz 3 boyutlu baskıda, esneklik dışında fiyat, mekanik performans, görsel kalite gibi farklı başka özellikleri de  arayabilirsiniz. Sizin için fiyat en öncelikli bir konu ise adresiniz TrueFlex filamanı olmalıdır. Mekanik performansta ise NinjaFlex ve TrueFlex öne çıkmaktadır. 

Kalite sıralamasında ilk üç sırayı SemiFlex, PolyFlex ve FlexSolid almaktadır. Bu üç filaman görsellik, yüzey kalitesi, geometrik hassasiyette de öne çıktığını belirtmekte fayda vardır.

 


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir