3D Yazıcıların Biyomedikal Alanındaki Kullanımları

3D yazıcılar her geçen gün daha ucuz ve daha kaliteli hal alıyor. Böylelikle farklı disiplinlerde kullanımı da yaygınlaşıyor. Bu alanlardan birisi de biyomedikal alanı.

1. 3D Yazıcı ile organ basımı 

3D yazıcılar ile organ  basımı yakın gelecekte sıklıkla adını duyacağımız bir konu. Canlı organ basımı üzerine şimdiden bir çok firma kafa yoruyor ve ciddi de yol almış durumdalar. Organların hücreler yoluyla elde edilmesi tıpta bilinen bir konu. Fakat bunun 3D yazıcıla ile yapılacak olması işleri heyecan verici noktaya getiriyor. Böylelikle daha ucuza, daha hızlı ve kişiye özel organlar rahatlıkla basılmış olacak.

2. Deri Üretimi

3D yazıcıların biyomedikal alanındaki diğer bir uygulaması ise derinin basılmasıdır. Hücrelerin kolojen jel üzerinde katmanlı bir şekilde bir araya getirilmesi ile 3D biyo-yazıcılar deri basabilir. Kronik yara ve yanık sorunuyla gelen hastalar için önemli olacak bir konu olan deri basımı henüz daha emekleme aşamasında.

3. Yüz Yapılandırma

Yüzünde problem yaşayan (yanık, kesik, parçalanma vb.) kişiler için kişiye özel yüz yapılandırma 3D yazıcılar ile mümkün olabilecek.

4. Yeni İlaç Deneme

3D biyo-yazdırma ile yeni geliştirilen bir ilaç canlı üzerinde değil de 3D yazıcıdan çıkan canlı organ üzerinde denenebilir. Böylece ilacın etkisi insan (ve/veya hayvanlara) zarar vermeden belirlenmiş olur.

5. Kan Damarı Üretimi

3D yazıcılar ile kan damar üretilip cerrahi operasyon ile kişiye nakil edilebilir.

 

 

 

 

Kaynak: Sciencenews

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir