ARKEOLOJİ VE MÜZECİLİKTE 3D YAZICI VE TARAYICILAR

 

3D yazıcı ve tarayıcıların kullanıldığı alanlarda birisi arkeolojidir. Gün geçtikçe bu alanda ilginç haberleri duymaktayız. Örneğin 2015 sonbaharında Birleşik Arap Emirlikleri Ortadoğu’nun arkeolojik alanlarını arşivlemek ve 3D yazıcılarla kopyasını çıkarmak için UNESCO ortaklığı ile bir proje başlattı. 3D yazıcı ve tarayıcıların bilinirliğinin artması ve kalite/fiyat oranının yükselmesiyse, 3D yazıcı ve tarayıcılar arkeoloji ve müzeciliğin vazgeçilmezleri arasına girecektir.

 

Arkeoloji ve müzeciliğe katkısı

3D tarayıcı ve yazıcılar arkeologlara buldukları kalıntıların, yüksek hassasiyette 3 boyutlu fotoğraflaması ve kopyalarının oluşturulmasını sağlar. Kopya ürünler eğitim alanında veya görsel olarak kullanılabilir. 3D görüntüsü elde edilen kalıntı, tüm dünyaya paylaşılabilir.  Örneğin üniversite öğrencileri kalıntının orijinali değil kopyası üzerinde rahatlıkla çalışma yapabilirler veya mühendis, doktor, öğretmen gibi mesleği arkeolog olmayan ama arkeoloji ile ilgilenen kişiler bilgisayarlarında 3 boyutlu olarak arkeolojik kalıntıyı inceleyebilirler. Ayrıca müzelerin 3 boyutlu olarak bilgisayar ekranı üzerinden gezilmesi ve eserlerin detaylı olarak incelenmesi mümkündür. Kendinizi klasik birisi olarak tanımlıyor ve müzeye gidip eserleri kendi gözlerinizle görmek istiyor olabilirsiniz. Unutmayın ki gördüğünüz ürün 3 boyutlu yazıcıdan çıkmış bir kopya ürün olabilir. Bunun nedeni müze yönetiminin eserin sergilenmesi sırasında orijinal ürüne dokunarak vb. diğer yollarla zarar verilmesinin önüne geçmek istemesidir. Ucuza mal edilen kopya ürüne zarar verilmesi durumunda yenisi çıkarılabilir. Kopya ürünler görme engelliler için de avantaj sağlamaktadır. Örneğin, görme engelliler kopya ürüne dokunarak orijinali bozmadan arkeolojik kalıntı hakkında bilgi sahibi olabilirler. 

3D yazıcılar ile kalıntı ve eserlerin kırılmış parçalarını bire bir oranda ve yüksek görsel kaliteyle kopyalanabilir. 3D tarayıcı ve biraz mühendislikle kopyalanmış kısmı gerçeğinden ayırt etmek görsel olarak çok zordur. 3D tarayıcıda taranmış ve internet üzerinden paylaşılmış bir dinozor iskeletinin küçük ölçekte çıktısını alıp masanıza koymak  ve arkadaşınıza hava atmak istemez misin?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir