Avusturalya’nın 3D Yazıcılarla Basılmış Silah Korkusu

Avusturalya’nın 3D yazıcılarla basılmış silah korkusu medyanın gündemindeki yerini koruyor. Hükümet suçluların 3D yazıcı ile silah üretmele olasılığından endişe duyuyor. Geçen yıl Avusturalya polisi yaptığı bir baskında 3D yazıcılar ile silah üretimi yapan büyük ölçekli bir yer keşfetmişti. Avusturalya’da silah sahibi olmak yasalar ile zorlaştırıldığı için bu tip yerler silah fabrikasyonu işlevinde yasa dışı yollar ile piyasaya silah sürmekteler. Bu tip olayların neticesinde Avusturalya’da silahların 3 boyutlu dosyalarına sahip olmak yasaklandı.

Melbourne

Yasalara ve sıkı polis kontrolüne rağmen illegal yollar ile silah üretimi maalesef sıfırlanamıyor. Bu hafta içinde Avusturalya’nın Melbourne şehrinde polis yaptığı bir baskında 1 adet 3D yazıcı ile 14 adet 3D yazıcı ile basılmış silah ele geçirdi. 2 kadın ve 7 erkeğin tutuklandığı baskında ayrıca çalınmış 2 araç, nakit para ve uyuşturucu ele geçirildi. Toplum için risk oluşturan 3D yazılmış silahların tam olarak nasıl önüne geçileceği ise merak konusu.

3D yazıcılar ile silah basımında plastik kullanımı en ucuz ve en pratik yöntem olarak kullanılıyor. Fakat plastik malzeme ile basılan silahlar çok işlevli değil. Fakat metal 3D yazıcıların fiyatlarının düşmesi ciddi bir risk oluşturuyor. Fiyatların düşmesi ile suçlular rahatlıkla metal 3D yazıcılara sahip olabilir ve silah üretebilirler.

 

.

 

Kaynak: 3dprint

No tags for this post.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir