Dobot M1 Robotik Kol

Çin’li Dobot 1 yıl kadar önce ucuz fiyatlı masaüstü çok başlıklı robotik kolunu Kickstarter’da görücüye çıkarmıştı. Düşünce kontrolü ile de kontrol edilebilen robot epey ilgi çekmişti. Şirket şimdi Dobot M1 robotik kol projesiyle tekrar sahneye çıktı.

Dobot M1 ile Neler Yapabilir?  

3D Baskı, Lazer İşleme, Lehimleme, Kavrama-Yerleştirme, Yazı Yazabilme, Resim Çizebilme ve Görsel Tanımlama işlemlerini Dobot M1 ile yapabilirsiniz. Robot 3D yazdırma işlemini 2 renkli olarak yapabilmektedir. Robotun 3D yazdırma tekniği ise standart FDM tekniği. Robotik kolun kolayca değiştirilebilir başlıkları ile bir işlemden diğer işleme rahatlıkla geçebilirsiniz. Robot ayrıca renkleri tanıma özelliğine de sahip. WiFi, Bluetooth ve ses kontrolü ile de kontrol edebildiğiniz robotun sizin el hareketlerinizi takip ederek işlem yapmasını sağlayabilirsiniz. Robotu ayrıca bilgisayar üzerinden programlayabilir ve ona çeşitli işleri yaptırabilirsiniz.

Saniyede 200 derecelik bir hıza ve 40 cm mesafe menzile sahip olan Dobot M1  robotunun hassasiyeti 0.02mm, yük taşıma kapasitesi ise 1.5 kg’dir. Robotu boyu ise yaklaşık 53 cm. Yeteneklerinin yanında ucuz olması Dobot M1 robotik kolunu endüstriyel kullanımda ön plana çıkarma potansiyeline sahip.

Kickstarter’da 100.000 ABD Doları hedefle yola çıkan proje hedeflediği miktara 1 gün içinde ulaştı. Bu yazının yazıldığı gün itibari ile proje 300.000 ABD Doları fonlamaya ulaşmak üzere ve projenin fonlanma süresinin bitime daha 30 gün var. Dobot M1 Robotik Kol projesi için erken sipariş fiyatı 999 ABD doları ve ilk teslimat 2017 yılının mayıs ayında olacak. Robotun normal satış fiyatı ise 1599 ABD Doları.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir