Hızlı 3D Yazıcı: Carbon 3D

3D Yazıcılar ile Hızlı Baskı Yapabilmek

3D yazıcı dünyası hızlı baskı yapabilen 3D yazıcılar ile daha heyecan verici bir görünüm alacak… 

 

 

 

3D yazıcıların can sıkan  bir noktası baskı hızının yavaş olmalıdır. Baskının süresi,  katman kalınlığı,  baskının büyüklüğü, doluluk oranı gibi parametrelere bağlı olmakla birlikte, bir kaç saatten bir kaç güne kadar değişebilir. Genel olarak denilebilir ki baskı hızı ile baskı kalitesi ters orantılıdır. Üretim sektöründe 3D yazıcıların çığır açması için baskı süresinin saatlerle değil dakikalar ile olması gerekir. Baskı hızının artırılması amacıyla dünya genelinde bir çok Ar-Ge çalışması yapılıyor. 2015 yılı başlarında Carbon 3D isimli yazıcı, diğer 3D yazıcılara  göre 25-100 kat daha hızlı baskı yaptığı iddiasıyla ortaya çıktı Bu yüksek hıza CLIP teknolojisi sayesinde ulaşan yazıcı SLA teknolojisi ile 11,5 saat ve SLS teknolojisi ile 3,5 saat süren bir baskıyı CLIP teknolojisi ile 6,5 dakikaya indirebilmektedir. Şirket bundan sonraki amacının farklı malzemelerle de CLIP teknolojisini birleştirmek olduğunu söylüyor. Böylelikle çeşitli malzemeler ile de hızlı baskı yapabilen bir teknolojiye sahip olacağız. Alaşılan o ki gelecekte de 3boyutlu baskı teknolojisinin ciddi yol alacağını ve çok daha hızlı baskı yapabilen 3D yazıcıların evlerimize ucuza gireceğini göreceğiz.

Carbon 3D

CLIP teknolojisi Kuzey Carolina üniversitesi kimya bölümü profesörü DeSimone ve ekibi tarafından geliştirilmiştir. DeSimone bir çok 3D yazıcının makina mühendisi tarafından yapıldığını ve bu buluşun ise bir kimyacı tarafından geliştirilmesinin disiplinler arası çalışmanın nasıl farklı sonuçlar doğurabileceğine işaret ettiğini söylüyor.

Carbon 3D CEO’su DeSimone yeni teknoloji ile daha hafif ve daha güçlü bir şekilde uçak ve araba parçalarının üretilebileceğini ve böylelikle yakıt tasarrufuna katkı sağlayacağını söylüyor. Ford kablo rondelası (kabloları mekanik ve kimyasal etkilerden koruyan parça) yüksek hızda ve yüksek kalitede araba parçaları basmak için CLIP teknoloji ile ilgilendiğini duyurmuştu.

Ford’un 3D teknolojisini 20 yıldan uzun bir süredir  kullandığı biliyoruz.  3D baskı teknolojilerinin son yıllarda baş döndürücü bir şekilde ilerleme sağlamasıyla birlikte, Ford’un bu alana olan ilgisini artırmıştı. Enjeksiyon kalıplama ile imal edilen parçalar kadar sağlam çıktılar veren CLIP ve benzeri teknolojiler gelecekte otomobil sektöründe oldukça yoğun bir şekilde kullanılacaktır.

 CLIP Teknolojisi

CLIP teknolojisine sahip Carbon 3D yazıcısı,  (ışık ve oksijen ile) reçine havuzundan ürünü yükselterek ortaya çıkarır.

Terminator T 1000

Standart 3D yazıcı teknolojisiyle 3 boyutlu obje, malzemenin katman katman atılmasıyla oluşur. Bu ise üretim zamanının yüksek olmasına ve mekanik olarak bazı zayıflıklara yol açar. Continuous Liquid Interface Production technology (CLIP) ışık ve oksijeni kullanarak katman-katman değil de reçine havuzundan Termiantör filmindeki T1000 isimli robotun oluşumu gibi yükselterek baskı yapar. Böylelikle sadece hız değil, mekanik özellikleri bakımından da daha üstün çıktılar alınabilir. CLIP teknolojisiyle üretilen objelerin mekaniksel özellikleri enjeksiyon kalıplamayla imal edilmiş ürünler ile rekabet edebilir düzeydedir. CLIP teknolojisi katmansız bir şekilde baskı yapabilmesi zamansal ve mekaniksel sıkıntıların önüne geçer. Öncelikle bu teknolojide fotopolimer bir malzeme kullanıldığını belirtelim. Fotopolimer malzemeler üzerine ışık düştüğüne özelliklerini değiştiren malzemelerdir. CLIP teknolojisi, fotopolimer malzemesini sertleştiren morötesi ışık ile bunu önleyen oksijenin doğru miktarlarda ayarlanması mantığına dayanır.

 

CLIP teknolojisinin en önemli noktası ışığı ve oksijeni geçiren bir pencereye sahip olmasıdır. Bu pencereyi kontak lenslerin biraz daha büyük bir modeli gibi düşünülebiliriz. Bu pencereden geçen oksijen miktarı doğru ayarlanarak, reçine havuzunda mor ötesi ışığın katılaştırma yapamadığı mikron ölçeğinde bir bölge oluşturulur. 3 boyutlu obje bu “ölü” bölgenin üstünden yükselerek oluşur. Böylelikle daha düzgün ve daha sağlam yapılar çıktı olarak alınabilir.

Hızlı 3D Baskı

Hızlı baskı yapabilen 3D yazıcıların ticari anlamda ciddi bir üstünlük sağladığı gerçek. Dolayısıyla bir çok firma bu alana yatırım yapmaktadır. Yani Carbon 3D yazıcısı bu alanda rakipsiz değil. Örneğin, Avustralyalı Gizmo 3D yazıcısı 2015 yılında bu alanda heyecan uyandırmıştı. DLP (Direct Light Processing) tekniği üzerine temellenen Gizmo 3D yazıcısının CEO’su, DLP tekniğini “animasyon yazdırma” olarak tanımlıyor. Gizmo, 6x3x1 inç (1 inç=2.54 cm) boyutlara sahip bir objeyi 50 mikron hassasiyetinde 6 dakikada basabiliyor. Bu şimdilik müthiş bir süre…

Carbon 3D ve Gizmo 3D dışında, multi jet fusion isimli teknoloji ile HP firması hızlı 3D baskı alanında olduğunu göstermişti. Hızlı baskı yapan 3D yazıcılar sektöründe önümüzdeki yıllarda büyük atılımlar yapıldığını görmeye devam edeceğiz.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir