Hologram ile Baskı Yapabilen 3D Yazıcı

Artırılmış gerçeklik üzerinde uzman olan Daqri şirketi, hologram ile baskı yapabilen 3D yazıcı üretti. Gelişim aşaması devam eden 3D yazıcısı, geleceğin teknolojisini içeriyor.

DLP yöntemini kullanan 3D yazıcının ayrıcalıklı noktası ise şu şekilde özetlenebilir. Lazer ışığı DLP türü 3D yazıcılarda malzeme üzerine gönderilir. Lazer ışığı ileri ve geri yönde hareket ettirilerek 3 boyutlu baskı katman katman oluşturulur. Dagri 3D yazıcısında ise bu işlem hologram tekniği ile yapılır. 3 boyutlu objenin geometrisine göre lazer ışığı 3 boyutlu olarak şekillendirilir ve ışığa duyarlı malzemenin üzerine düşürülür. Sonuç olarak tüm obje bir anda işlenir ve 3D baskı işlemi süper hızlı bir şekilde gerçekleşmiş olur. 

Daqri 3D yazıcısı ile şimdilik ataş (tutturgaç) gibi derinliği az olan cisimlerin baskısı yapılabilmiş durumda. Şirket daha derin objelerin baskısını da yapmak için ar-ge çalışmalarına devam ediyor.

Yeşil lazer ışığı Daqri 3D yazıcısında platformun üzerine gönderilir. Saniyeler içinde baskı gerçekleşir. Baskı sonrası ataş temizlenip kullanıma hazır hale getirilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir