İspanyol Araştırmacılar İnsan Derisi Basan 3D Biyo-Yazıcı Geliştirdi

Gelecekte kırışık derilerimiz problem olmayacak. Deri yanıklarını ve benzeri sıkıntıları da dert etmemize gerek kalmayacak. Çünkü 3D biyo-yazıcılar deri basıp bu sorunlardan insanoğlunu kurtaracak.

İspanyol araştırmacılar işlevsel insan derisi basan 3D biyo-yazıcı için bir prototip geliştirdi. Şimdilik sadece araştırma amaçlı kullanılıyor. Örneğin kozmetik ürünlerinin testlerinde. Böylelikle yeni geliştirilen bir kozmetik ürün, denek insana zarar vermeden yapay deri üzerinde denenebilecek. 

3D biyo-yazıcıda basılan insan derisi sadece araştırma amaçlı kullanımla kısıtlı olmayacak. İnsan üzerindeki ve robotlar üzerindeki kullanımlarıda gelecekte gazetelerde boy boy haber olacak. Robotun dış yüzeyine insan derisi basılmasıyla yapılan insansı robotlar, çocuklarımızın veya torunlarımızın zamanında sıradan olacak. Nasıl bizim için cep telefonları sıradan olduysa… Halbuki dedelerimiz veya onların babası zamanında cep telefonları muhabbet konusu bile değildi… 3D yazıcılar ile basılan derinin insana nakli için bir on yıl kadar daha beklememiz gerekecek. İnsanlık tarihini düşündüğümüzde bu süre gerçekten çok kısa bir süre…

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir