Kağıt 3D Yazıcı Teknolojisi Honda ile Endüstriyelleşiyor

Kağıt 3D Yazıcı Teknolojisi Honda ile Endüstriyelleşiyor: İrlanda’lı Mcor şirketi kağıt kullanarak katmanlı üretim teknolojisinde lider durumda. Mcor 3D yazıcıları ile canlı ve renkli 3 boyutlu baskıları kağıttan alabilirsiniz.  Yazıcının malzeme olarak kağıt kullanılması diğer 3D yazıcılarlardan farklı özelliklere sahip olmasına yol açıyor. Örneğin ABS ile baskı yapan 3D yazıcılar gibi platformun ısıtılmasına ihtiyaç duyulmuyor. Şimdiye kadar kağıt kullanılarak 3D yazıcı teknolojisi hobi amaçlı gidiyordu. Endüstriyel bir uygulama olmamıştı. Fakat şimdi kağıt 3D Yazıcı teknolojisi Honda ile endüstriyelleşiyor. Karbon fiber güçlendirilmiş plastik (CFRP) kısımlarının üretiminde Mcor teknolojisinin kullanılabileceğini gösterdi.
Mcor Kağıt 3D yazıcı
Mcor Kağıt 3D yazıcı

 

 

 

 

Kağıttan 3D Baskı

Kağıt parçaları bir araya getirildiğinde ilginç fiziksel özellikler gösterir. Örneğin bu şekildeki bir yapı çok yüksek basınçlara kadar dayanabilir.

Mcor teknolojisi SDL olarak bilinen bir teknolojidir. Dijital 3 boyutlu model dilimlere ayrılır. Dilimin en alt tabakası atıldıktan sonra diğer dilim üstüne konulur ve ısıtılmış tabaka basınç uygular. Bu ise kimyacıların adhesif dediği bir yapışma ile iki tabakayı bir birine bağlar. Tungsten karbür bıçak bu tabakalarda kesim yapar. Be kesim çok hassastır. Böylelikle yüksek kaliteli ürünler elde edilmesinin yolu açılmış olur. Sonra bu işlem nihai ürün elde edilinceye kadar tekrarlanır. Renkli baskıda ise her bir tabaka su bazlı mürekkepi ile modifiye edilmiş 2 boyutlu renkli inkjet teknoloji kullanılarak yapılır. Son olarak Mcor sisteminin standart A4 kağıdı ile baskı yaptığını söyleyelim.

 

CFRP Parçaları için 3D Baskı Kalıplama

Karbon fiberlerini döşeyerek yapı oluşturmak endüstride pahalı ve yorucu bir işlemdir. Dolayısıyla bir çok 3D yazıcı teknolojisi şirket bu alana yatırım yapıp basit ve ucuz bir şeklde bu işlemi gerçekleştirmek istemektedir. Böylelikle kompleks geometrik şekillere sahip yapılar karbon fiberler malzemelerle rahatlıkla 3D yazıcılar kullanılarak üretilebilir hale gelecek. Honda Mcor teknolojisini kullanarak CFRP parçalarını üretebileceğini keşfetti. Normalde Honda bu ürünleri için CNC tezgahlarını kullanıyordu.

İlerleyen yıllarda kağıt 3D yazıcı teknolojisinin farklı endüstriyel firmalarında ilgi alanlarından biri olacağı kesin.

 

 

.

Kaynak: enginnering. com

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir