Nix Renkli 3D Yazıcısı

İngiliz Nixtek firması, Nix ismini verdiği renkli 3D yazıcısını Kickstarter’da tanıttı. Nix 3D yazıcısını diğerlerinden ayıran özellik ise renkli çıktılar alınabilmesi. Yazıcı 3 farklı renge sahip filaman ile baskı yapabiliyor. Asıl ilginç olan ise, yazıcının bu 3 rengi karıştırıp çeşitli renkler ede edebilmesi. Piyasada 2 filamanı aynı anda kullanabilen 3D yazıcılar var. Fakat bunlar baskının bir kısmını birinci renkle, diğer kısmını ikinci renkle basarlar. Renkleri karıştırıp yeni renk elde etmezler. Nix 3D yazıcısı ise bunlardan tamamen farklıdır. 3 farklı renge sahip filamandan yeni renkler üreterek baskı yaparlar. 

1.75 mm çaplı PLA filamanların kullanılabildiği Nix 3D yazıcısı ile 20 x 20 x 14 cm boyutlarında baskı alınabilir. Baskı çözünürlüğü ise 5 mikrona kadar inebiliyor (5 mikron: kağıdın kalınlığının 20’de biri). Bu rakam FDM teknolojini kullanan 3D yazıcıların erişebileceği en yüksek çözünürlük. Nix 3D yazıcısının kullandığı yazılım ise açık kaynak kodlu Repetier.

Nixtek firması Kickstarter’da 20000 Sterlin toplamayı hedefliyor. Şirket hedefine ulaşmak için yüksek baskı çözünürlüğünden ödün vermeden yazıcı maliyetini düşürmüş. Yazıcının erken sipariş fiyatı 899 Sterlin (eğer parçalarını siz birleştirseniz 749 Sterlin). Erken siparişi kaçırırsanız, ödeyeceğiniz fiyat ise 1085 Sterlin. Bu fiyatın bize gösterdiği ise şu. Rekabet çok büyük ve 2020 yılına gelmeden renkli ve kaliteli baskılar alabileceğimiz 3D yazıcıların fiyatı oldukça ucuzlayacak!

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir