Organ Basan 3D Yazıcı: Biobot

3D YAZICI İLE ORGAN BASIMI

İnsan hücrelerinden 3 boyutlu dokuları basan masaüstü yazıcı:  BioBot 1

3D yazıcı teknolojisini heyecan verici bir alt alanı biyolojik olarak organ basımı üzerinedir. Orgonovo, Luxexcel, Stratasys, Biobots, Envision Tech gibi bir çok şirket bu alan üzerinde çalışmalar yapmaya devam etmektedir. Örneğin 2015 yılında Rus 3D Biobirinting solutions isimli şirket farede denenmek üzere 3D yazıcıda tiroid bezi ürettiğinin açıkladı. Bioyazıcı teknolojinin organ nakli, ilaç testi, dişçilik uygulamaları, kozmetik ve diğer başka alanlarda uygulamalarını önümüzdeki on yıl içinde sıkça duyacağız. Örneğin 2015 yılında Loreal şirketinin kozmetik ürünlerinin testi için  Orgonova şirketiyle 3D bioyazıcı teknolojisi için anlaşma yaptı. 2020’li yılların başında piyasa değerinin 1 milyar ABD doları aşacağı tahmin edilen bioyazıcı sektöründeki oyunculardan biri BioBots firması. Biobot-1 biyolojik malzeme basan bir masaüstü 3D yazıcı.  Henüz emekleme devresinde bulunan yazıcı ile yinede bir çok iş yapılabilir. Örneğin, hayvanlar ile yapılan bazı testlerin doğrudan insan hücrelerinden yapılan 3D basılmış dokular ile yapılması Biobot ile mümkün. Yeni bulunan bazı ilaç ve kozmetik ürünlerin denemesi de yapılabilir. Bir masaüstü yazıcı olan BioBot’un fiyatı 10000 ABD doları. Piyasada yüzbinlerce dolarlık bioyazıcı olduğu da düşünülürse bu fiyat oldukça iyi. Teknolojinin ilerlemesiyle daha ucuz ve daha fazla özellikli bioyazıcılar ortaya çıkacaktır. Yazıcının alıcılarının akademik kurumlar, hastaneler ve AR-GE şirketleri olduğunu da söylemek istiyoruz.

BİOBOT

Biobot 3D yazıcısının klasik masaüstü yazıcılardan farkı, yazıcının baskı aldığı malzemenin farklı oluşudur. 3D yazıcı tekniklerinden birisi morötesi ışık kullanarak katılaştırma işlemi üzerine dayanır. Biyolojik madde basarken bu teknik işe yaramaz. Çünkü  morötesi ışık hücrelere zarar verir. Bunun yerine Biobot görünür mavi ışığı kullanarak hücrelere zarar vermeden yapıyı sürekli bir şekilde yavaşça sertleştirir. Yazıcının içinde bulunana hava kompessörü biyolojik maddeyi şırıngadan dışarı doğru iterken mavi LED ışığı da biyolojik malzemeyi katılaştırır. Bu işlemlere başlamadan önce yazıcı kalibre edilip, platformun eğimli olmaması ve nozzle’a dik olduğundan emin olunmalıdır.

Oda sıcaklığından 120 dereceye kadar sıcaklık aralığında çalışan çiftli püskürtücüye sahip Biobot bioyazıcı hijyenik standartları önemseyen bir yazıcı. Her bir eksende 10 mikron hassasiyetine kadar baskı yapabilen yazıcı ile kollajen, jel, alginat vb. gibi malzemeler kullanılarak baskı yapılabilir.

Son olarak Biobot’un biyolojik malzeme basan tek 3D yazıcı olmadığını tekrar vurgulanmak istiyoruz. Farklı fiyatlarda ve farklı kalitede biyolojik 3D yazıcılar mevcut ve önümüzdeki 10 yıl içinde kalite/fiyat oranının çok ciddi düzeyde artacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Kim bilir, belki çok yakında kişiye özel organ basımı kahveneler de bile konuşulacak  kadar normal bir konu olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir