PRO PLA ve PRO ABS

PLASTİK FİLAMANLAR

PLA ve ABS 3D yazıcılarda en çok kullanılan plastik çeşitleridir ve sadece bu iki plastik türü tüm pazarın yarısından fazlasına hakim. Peki PLA ve ABS daha kaliteli hale getirilebilir mi? 

ABS ve PLA plastik filamanları 3D yazıcılarda en fazla kullanılan malzemelerdir. 3d yazıcılar için sarf malzeme satışının yaklaşık üçte ikisini oluşturan bu iki plastik malzemeyi daha da geliştirerek  piyasada öncü olmak bir çok firmanın hedefidir.  Pro serisi olarak karşımıza çıkan bu filamanlar görsel ve mekanik performans açısından bazı üstünlükler gösterir. Detaylara girmeden önce ABS ve PLA malzemelerini kısaca değinelim.

ABS plastiği Lego oyuncaklarda kullanılan plastik malzemedir. ABS plastiği uzun ömürlü, sağlam, yüksek ısıya dayanıklı, hafifçe bükülebilir özelliklere sahiptir. Örneğin boru yapımında, otomobil parçalarında, elektronik parçalarda, koruyucu başlıklarda, mutfak araç ve gereçlerinde, Lego gibi oyuncaklarda, çalgı aletlerinde ve bir çok diğer uygulamada ABS kullanılmaktadır. ABS, PLA plastiğine göre daha fazla bükülme özelliğine sahiptir. ABS filamanları ile baskı yapıyorsanız ısıtılmış platforma sahip yazıcı kullanmak daha iyi sonuçlar verir. ABS yüksek ısı altında bükülmeye başlar. Dollayısıyla bir kaç katman attıktan sonra sıcaklığı biraz düşürmek fayda sağlayabilir. ABS filamanları ucuzdur. Farklı renkleri mevcuttur. Aseton ile çözülür. ABS plastiğinin en büyük dezavantajı petrol bazlı olmasıdır. Baskı esnasında ortamı havalandırmak gerekir. ABS plastiğinin uzun süre güneş altında kalmaması tavsiye edilir.

PLA yenilenebilir biyolojik kaynaklardan elde edilirler. Dolayısıyla çevresel açıdan pozitiftir. PLA malzemesi yemek kutularında, implantlarda, çantalarda ve diğer bir çok uygulamada kullanılır. PLA malzemesi kullanarak üzerinde isminiz olan kahve kupası basabilirsiniz. PLA sert bir malzemedir. PLA, ABS plastiğine göre daha düşük sıcaklıkta yumuşamaya başlar.(ortalama 50 derecede) PLA malzemeleri ile baskı yaparken ısıtılmış platform kullanmayabilirsiniz. PLA daha yavaş soğuyan bir malzemedir. Dolayısıyla püskürtülen malzemenin yanına yerleştirilmiş bir fan baskı süresini düşürür.

  PLA                 ABS
Performans Daha sağlam, Daha Rijid Daha elastik, Daha fazla ısıya dayanıklı Çarpmalara karşı daha dayanıklı
Kalite Daha detaylı çıktılar  
İşlem Daha sağlıklı, Baskı esnasında daha az bükülme (warping) Baskı esnasında sıkışma ihtimali daha az

 
PLA ile baskı yapıldığında tatlı mısır kokusu benzeri bir koku salınır. Bu  zararlı değildir. PLA baskıları akrilik boya ile boyanabilir. PLA filamanlarının farklı renkleri satın  alınabilir. PLA parçalarını yapıştırmak ABS parçalarını yapıştırmak kadar kolay değildir. PLA 3D yazıcılar ile baskı yapmaya başlayan yeni kullanıcı için en kolay malzemedir. PLA, ABS plastiğine göre daha fazla nemi emen bir plastiktir.

Pro Serisi Filamanlar

Piyasada çeşitli firmaların PLA ve ABS filamanları bulunabilir. Filamanlar fiyat ve kalite ola rak birbirinden farklılıklar gösterir. Örneğin Çin’li Esun firmasının PLA filamanı ABD’li Makerbot firmasının PLA filamanından yaklaşık 3 kat daha ucuzdur. Bununla birlikte performans, kalite ve kullanım kolaylığı yönünden Makerbot’un PLA filamanı daha üstündür.

Polymaker firmasının Polymax PLA filamanı mekanik olarak standart PLA’ya göre çok daha dayanıklı, yüksek kalitede ve kullanımı kolay filamanlar satmaktadır. Benzer şekilde Esun firmasının ABS filamanı, Form Futura firmasının  Easyfill ABS filamanına göre bazı üstün özelliklere sahiptir. Form Futura ABS pro filamanı oldukça yüksek mekanik performansı ve yüksek görsel kalitesi ile ön plana çıkarken, yapışma problemi yüzünden kullanımı biraz zordur. Orbitech firmasının smart ABS filamanının kullanımı oldukça rahat olmasına karşın mekanik performans ve görsel kalitesi düşüktür.

PLA pro ve ABS pro serileri profesyonel, yüksek kalitede çıktılar almak için dizayn edilmiştir. Görsel açıdan daha canlı ve opak çıktılar alınabilir. Mekanik performansları görece daha iyidir.

Genel olarak diyebiliriz ki, Pro serisi filamanlar ile daha canlı renklere sahip, daha   yüksek kaliteli çıktılara sahip oluruz.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir