Ticari ve Kişisel 3D Yazıcılar

3D yazıcıları ticari ve kişisel 3D yazıcılar olmak üzere 2 grupta inceleyebiliriz. Ticari 3D yazıcılar ile plastik, metal vb. gibi çeşitli malzemeler ile baskı alınabilir. Kişisel 3D yazıcılarda en çok kullanılan malzeme plastiktir.

Ticari 3D Yazıcılar

Hızlı prototip yapmak amacıyla bazı firmalar 3D yazıcıları ticari anlamda
uzun süreden beri kullanmaktadır. Fakat bu son zamanlara kadar oldukça pahalı ve yavaş gelişim gösteren bir işlem olmuştur. Şimdilerde 3D yazıcıların fiyatı geçmişe göre oldukça düşmüştür. Bugün ticari anlamda bir 3D yazıcı almak isterseniz, onbinlerce dolardan başlayıp bir kaç milyon dolarak kadar ödeme yapmak zorundasınız. Bu fiyat hala size yüksek gelebilir. Fakat getiri/maliyet oranını hesapladığınızda bu fiyatların normal olduğu anlaşılır. Önümüzdeki on ylda ticari 3D yazıcıların fiyatlarının daha da düşeceği öngörülmektedir. Ticari 3D yazıcı kullanan firmalardan birisi Nike firmasıdır. Firma üreteceği ayakkabıların hızlı prototipini renkli olarak 3D yazıcı ile yapmaktadır. Normalde bu iş için binlerce dolar para harcayan ve haftalarca beklemek zorunda kalan Nike firması, 3D yazıcıyla beraber bu işin maliyetini bir kaç yüz dolara, bekleme süresini ise saatlere indirgemiştir.

 

Kişisel 3D Yazıcılar

Kişisel 3D yazıcılar bir kaç yüz dolardan başlayıp on binlerce dolara kadar satılan kişiye özgü 3D yazıcılardır. Zamanla fiyatlar daha fazla düşüp kalite de yükseleceğinden dolayı kişisel 3D yazıcı piyasası hızla büyüyecektir. Önümüzdeki 5 yıl içinde popülerliği oldukça artacak olan kişisel 3D yazıcıların bilinirliği ve uygulama alanları yıllar içinde artacaktır. 2040 yılında hemen hemen her evde en az bir tane 3D yazıcı olacağı öngörülmektedir.

Kişisel 3D yazıcılar ile genellikle PLA, ABS plastik malzemeleri ve reçine ile baskı yapılır.  Kişisel modelinizi dizayn edemeseniz bile,   Thingiverse, 3D Parts Database ve 3D Warehouse gibi hazır model sunan sitelerden faydalanabilirsiniz. Ayrıca ilerleyen yıllarda 3D tarama teknoılojisinin cep telefonlarına girmesiyle 3D tarama yapabilecek ve taradığınız objeleri doğrudan yazıcıdan 3 boyutlu çıktısını alabilir hale geleceksiniz.