3D Yazıcı Malzemeleri

Bu kısımda 3d yazıcı filaman çeşitleri ve 3D yazıcı malzeme listesi nelerdir sorularını cevaplayacağız. Dünya genelinde çeşitli araştırma kuruluşlarının AR-GE projeleri ile 3D yazıcı filaman çeşitleri günden güne artmaktadır. Böylelikle istenilen fiziksel ve kimyasal özelliklere sahip sarf malzemeler ile baskı yapabilme imkanı oluşmaktadır. En çok kullanılan sarf malzeme plastiktir ve farklı ihtiyaçlara cevap verebilen çok sayıda plastik çeşiti mevcuttur.  Ayrıca plastikten başka yüzlerce çeşit sarf malzeme ile de baskı yapılabilmektedir.

Plastik:

FDM teknolojili 3D yazıcılar için filaman olarak, katılaştırma tekniği ile çalışan yazıcılarda ise toz halinde plastik malzemeler ile baskı alabilirsiniz.  Farklı özelliklere sahip plastikler ile baskı yapan 3D yazıcılar piyasada mevcut.  Sağlam, elastik özellikli vb. ggibi farklı özelliklere sahip plastik malzemeler 3D yazıcılarda kullanılmaktadır. Şimdi bazı plastik malzemeleri tanıyalım.

ABS ve PLA

Lego malzemesi ABS plastiğidir.

Masaüstü yazıcılarda en fazla kullanılan plastik malzemelerdir. ABS plastiğini daha iyi anlamak için lego ürünlerindeki plastik malzemeyi düşünebilirsiniz. Değişik renklerde ABS ve PLA malzemelerin satışı yapılmaktadır. PLA plastiğinin transparan olan formu da mevcuttur. Daha detaylı bilgi için burayı tıklayın.

 

Naylon plastik (poliamid):

Naylon plastik ile 3D yazıcıda üretilmiş telefon kılıfları
Naylon plastik ile 3D yazıcıda üretilmiş zincir

Dayanıklı, sağlam, bükülebilir ve havadaki nemi emen plastik malzemelerdir. Doğal olarak beyaz renktedir, fakat baskı sonrası boyanabilir. Toz (pudra) halde satılır ve lazer külçeleme (sintering) yöntemi ile 3D yazıcılarda basılır.

  

 

Alumide:

Alumide ile 3D yazıcıda üretilmiş harfler

Naylon ve az miktarda toz halindeki gri alüminyumun karıştırılmasından elde edilir. Alüminyum parçacıkların toz içindeki dağılımı homojen olmadığı için , 3 boyutlu baskınızın görünümü her noktada aynı olmayacaktır. Naylon modellerden daha sert modeller oluşturmak için kullanılır.  Sağlam ve büküldüğünde basınçlara dayanabilen bir malzemedir. Kumlu görünümü ve tanecikli bir yapısı vardır. 

 

 

Metal:

Bazı 3D yazıcılar Metal ve metal kompozitleri ile baskı yaparlar. Aliminyum, kobalt gibi türevleri içeren bir çok malzeme vardır. Altın, gümüş, çelik, bronz, pirinç ve titanyum metalleri, 3D yazıcıların kullandığı metal malzemelerdir.    

Titanyum ile 3D yazıcıda üretilmiş parça

Titanyum:  Titanyum toz halinde alınıp lazer külçeleme (sintering) yöntemi ile 3D yazıcılarda baskı yapılabilen bir metaldir. Titanyum malzemesi ile oldukça sağlam alınabilir. 3D yazıcıdan çıkan ürün klasik titanyum gibi parlamaz, biraz daha gri renktedir. Parlaması için cilalanır. Sanayide ve kuyumculuk sektöründe kullanılır.

 

Çelik ile 3D yazıcıda üretilmiş parça

Çelik:  Titanyum gibi toz halinde alınıp lazer külçeleme ile baskı yapılabilen bir metaldirSağlam baskılar için kullanılır. Diğer malzemelere göre daha ucuzdur. Pürüzsüz bir çıktı için baskıdan sonra cilalama gibi değişik işlemler yapılır.

 

 

Bronzdan parça
Pirinçten parça
Gümüşten parça

 

 

 

 

 

 

Seramik:

Seramik parçalar

3D yazıcıların baskısını yapabildiği bir diğer malzeme seramiktir. Unutulmamalıdır ki, baskı sonrası alınan seramik klasik yöntemle üretilen de olduğu gibi aynı baskı sonrası işlemlere tabii tutuluur.

 

 

Kağıt:

Bildiğimiz A4 kağıdını kullanarak 3 bıyutlu şekiller basmak heyecan verici. Mcor teknolojisi yardımıyla bu işi yapabilirsinbiz. Baskı sonrası işlem gerektirmez.

Bio Malzemeler:

Organ basımı konusunda kullanılırlar. Bu konuda Orgonova gibi şirketlerin araştırmaları sürmektedir.

Gıda:

Çikolata kullanarak hayal ettiğiniz şekli basmak ve onu hediye etmek ilginçtir. Piyasada bu işi yapan 3D yazıcılar mevcuttur ve ilerleyen zamanlarda bu sektör genişleyerek devam edecektir.

Dijital Malzemeler:

100 lerce çeşit dijital malzeme kullanılarak farklı fiziksel ve kimyasal özelliklere sahip çıktılar alabilirsiniz. Stratasys firması tarafından geliştirilmiştir.