3d Yazıcı Kullanım Alanları

Bu kısımda 3d Yazıcı kullanım alanları hakkında bilgi vereceğiz. 3D yazıcıların kullanım alanları sektörel bazda genel olarak inceleyeceğiz. Alt sektörlerde 3D yazıcıların kullanılma yoğunluğunun önümüzdeki 10 yıl içinde ciddi düzeyde artacağını göreceğiz.

Uzay ve Havacılık

Nasa, Boing, Airbus vb. firmalar tarafından 3D yazıcılar kullanılmaya başlanmıştır. Airbus 20150 yılında bir uçağın tamamen 3D yazıcılar ile basılarak yapılacağını düşünmektedir. Avrupa uzay ajansı (ESA) aydaki toprağı kullanarak baskı yapan 3D yazıcı ile aya üs kurulabileceğini söylemektedir.

Savunma sektörü

3D yazıcıların savunma sektöründeki uygulamaları zamanla artmaktadır.

Mimarlık

Mimari modellerin CAD datasından doğrudan 3 boyutlu çıktısı alınabilir.

Otomotiv

Halihazırda bir çok otomobil firması 3D yazıcıları kullanmaktadır.

Ticari ürünler

Ayakkabıdan bisiklete bir çok ürün 3D yazıcılar ile yapılmaktadır.

Elektronik ürünler

Bir çok elektronik ürün için 3D yazıcılar kullanılmaktadır. Ayrıca elektronik devre basan 3D yazıcılarda mevcutdur.

Dişçilik

Bazı diş labaratıvarlarında kişiye özgü protez, diş gibi ve ortodontik uygulamalarda 3d yazıcılar kullanılmaktadır. Örneğin ağız için 3D tarayıcılarda görüntüsü alınıp kişiye özel kaplama diş hazırlanabilir.

Tıp

Protezestetik operasyon öncesi 3D protorip oluşturma, göz ve diğer bir çok alt alanda 3D yazıcılar büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

Eğitim

Fen ve teknoloji labaratuvarlarında bazı özel okullar 3D yazıcı kullanmaya ve öğrencilerine teknolojik farkındalık oluşturmaya başlamıştır.

Hızlı Prototip

Bir çok alanda geleneksel yöntemlere göre daha ucuz ve çok daha hızlı bir şekilde prototip modeller 3D yazıcıla ile mümkündür.