3D Yazıcı Nedir Ne işe Yarar

Bu kısımda 3D yazıcı nedir ne işe yarar sorularını cevaplandıracağız.

3D Yazıcı Nedir?

3D yazıcılar klasik yazıcılar gibi 2 boyutlu bir kağıt üzerine baskı yapmazlar. 3D yazıcılar bilgisayarda tasarladığınız 3 boyutlu objeleri (veya internette hazır olarak bulduğunuz tasarımları) katman katman basarak üretim yaparlar. Sonuç olarak elimizde 3 boyutlu bir çıktı olur. Aşağıdaki yumurta kabı 3D yazıcıdan alınan örnek bir çıktıdır. 3D yazıcıdan çıkan obje milimetrenin onda biri (veya daha küçük ölçekte) hassasiyet ile katman katman atılarak oluşturulur. Dolayısıyla 3D yazıcılar ile hızlı prototip yapma imkanı oluşur. 3D yazıcıdan alacağınız objenin malzemesi sizin yazıcınızın kullandığı baskı materyaline bağlıdır. Masaüstü yazıcılar PLA ve ABS tipli plastikleri veya bronz ve ahşap gibi özel materyaller ile baskı yapabilirler. (ABS plastiği Lego oyuncaklarda kullanılan plastiktir) Endüstriyel 3D yazıcılar çok daha çeşitli malzemelerde baskı yapabilmektedirler. Bunlardan bazıları metal, kağıt, ahşap, cam, reçine gibi malzemelerdir. Ayrıca endüstriyel anlamda farklı fiziksel ve kimyasal özelliklere sahip plastik malzemeler de 3D yazıcılarda kullanılmaktadır.  Baskı malzemelelerinin çeşitliliği zamanla artmaktadır.

3D Yazcı ile Yapılmış Yumurta Kabı
3D Yazcı ile Yapılmış Yumurta Kabı

3D yazıcılar CNS makinaları gibi keserek değil katmanlı üretim yaptığından dolayı üretimin sonunda artık malzeme (talaş) oluşmaz. Dolayısıyla 3D yazıcılar baskı malzemelerini verimli kullanırlar. Burada dikkat edilmesi geren husus 3D yazıcıların baskı kalitesidir. Genel olarak ucuz satılan 3D yazıcıların baskı kaliteleri kötüdür. İyi baskı kalitesine sahip 3D yazıcılar ile hayal ettiğiniz (veya internette hazır dosyasını bulduğunuz) ürünün çıktısını hayal ettiğiniz şekilde alırsınız.

3D yazıcılar endüstride git gide artan oranlarda kullanılmaktadır. İlaç endüstrisü, mimarlık, film sektörü, havacılık ve uzay sektörü, otomobil endüstrüsü, ve diş laboratuvarları bunlara örnektir.

Farklı 3D yazıcılar farklı baskı teknolojileri ile çalışırlar. Masaüstü 3D yazıcılar en çok FDM/FFF ve SLA tekniklerini kullanarak baskı yaparlar.