ABS ve PLA Farkı

             Çeşitli Renklerde Filamanlar

ABS ve PLA malzemeleri 3D yazıcılarda kullanılan en önemli plastik malzemelerdir. ABS ve PLA plastik filamanları ucuzdur ve masaüstü 3D yazıcılarda (FDM yöntemi ile çalışan) kullanılırlar. Piyasada farklı kimyasal ve fiziksel özelliklere sahip çeşitli sayıda ABS ve PLA malzemeleri mevcuttur. Kalitesine göre fiyatlarıda çeşitlilik göstermektedir. ABS ve PLA malzemelerinin genel özellikleri aşağıda verilmiştir.

ABS Plastik Malzemesi

ABS endüstride kullanılan bir plastik malzemedir. Örneğin boru yapımında, otomobil parçalarında, elektronik parçalarda, koruyucu başlıklarda, mutfak araç ve gereçlerinde, Lego gibi oyuncaklarda, çalgı aletlerinde ve bir çok diğer uygulamada kullanılmaktadır. ABS plastiği uzun ömürlü, sağlam ve yüksek sıcaklığa karşı dayanıklıdır. ABS, PLA plastiğine göre daha fazla bükülebilme özelliğine sahiptir. ABS filamaları ile baskı yapıyorsanız ısıtılmış platforma sahip yazıcı kullanmak daha iyi sonuçlar verir. ABS plastiği yüksek ısı altında bükülmeye başlar. Dolayısıyla bir kaç katman attıktan sonra sıcaklığı biraz düşürmek fayda sağlayabilir. ABS filamaları ucuzdur. Farklı renkleri mevcuttur. Aseton ile çözülür. ABS plastiğinin en büyük dezavantajı petrol bazlı olmasıdır. Baskı esnasında ortamı havalandırmak gerekir. ABS plastiğinin uzun süre güneş altında kalmaması tavsiye edilir.

PLA Plastik Malzemesi


Yenilenebilir biyolojik kaynaklardan elde edilirler. Dolayısıyla çevreye zararlı değillerdir. PLA malzemesi yemek kutularında, implantlarda, çantalarda ve diğer bir çok uygulamada kullanılır. PLA malzemesi kullanarak üzerinde isminiz olan kahve kupası basabilirsiniz. PLA sert bir malzemedir. PLA, ABS plastiğine göre daha düşük sıcaklıkta yumuşamaya başlar.(ortalama 50 derecede) PLA malzemeleri ile baskı yaparken ısıtılmış platform kullanmayabilirsiniz. Bununla birlikte ısıtılmış platform avantaj sağlar. PLA daha yavaş soğuyan bir malzemedir. Dolayısıyla püskürtülen malzemenin yanına yerleştirilmiş bir fan baskı süresini düşürür. PLA ile baskı yapıldığında tatlı mısır kokusu benzeri bir koku salınır. Bu  zararlı değildir. PLA baskıları akrilik boya ile boyanabilir. PLA filamanlarının farklı renkleri satın alınabilir. PLA parçalarını yapıştırmak ABS parçalarını yapıştırmak kadar kolay değildir. PLA 3D yazıcılar ile baskı yapmaya başlayan yeni kullanıcılar için en kolay malzemedir. PLA, ABS plastiğine göre daha fazla nemi emen bir plastiktir.