Destek Atmak

FDM teknolojili 3D yazıcılarda baskı katman katman yapıldığından destek atmak zorunlu olarak karşımız çıkar. Destek atılarak ilk katmanın oluşturulacağı zemin oluşturulmuş olur. Diğer katmanlarda bu ilk katmanın üzerinde sıralanırlar. 

Destek Atmak Nedir, Ne İşe Yarar?

3D baskı alırken destek atmak hayati derecede önemlidir. 3. boyutda baskı alırken karşımıza çıkan etken yerçekimidir. Bir katmanı attığımızda onun yere düşmesini engellemek gerekir. Havada baskı yapamıyacağımız için uçtaki kısımların altına destek olması için baskımızı ekstra kolonlar basarak tutturmalıyız. İşlemin sonunda bu “kolonların” orjinal baskıdan ayrılması gerekir. Ayırma işlemi farklı yollarla yapılabilir. Fazla basılan destekler kesilebiliir veya (çift püskürtücüye sahip bir 3D yazıcınız varsa) orjinal kısmını PLA veya ABS plastiğinden, destek parçalarını PVA malzemesi ile basabilirsiniz. Son ürünü suya attığınızda PVA suda çözündüğü için destek kısımlarından kurtulmuş olursunuz.

Aşağıdaki birinci resimde destek ile yapılmış 3 boyutlu köpek baskısını görüyorsunuz. Sağdaki resim ise destek malzemesinin temizlenip çıktının son halini almış halidir.

 

Destekli ve desteklerinden temizlenmiş 3 boyutlu baskılar