Hangi 3D Yazıcı?

3D Yazıcı alırken dikkat edilecek husular nelerdir?

Hangi çıktıları alacaksınız?

3 boyutlu olarak ne basmak istediğiniz 3D yazıcı alırken en temel sorulardan birisidir. Oyuncak, telefon kabı gibi çıktılar mı almak istiyorsunuz? Sınıf, kütüphane, bilim merkezi gibi yerlerde eğitim amaçlı olarak mı kullanacaksınız? Yeni projelerinizi basmak isteyen bir tasarımcı mısınız? Hobi amaçlı kullanıcı mısınız? Mühendis, tasarımcı, mimar, dişçi gibi mesleki amaçlı çıktılar mı almak istiyorsunuz? Hızlı prototip almak isteyen endüsrtiyel  kullanıcı mısınız? Yaptığınız çalışmaların 3 boyutlu çıktısını görmek isteyen sanatçı mısınız?  3D yazıcı ile ne yapmak istiyorsanız ona göre bir 3D yazıcı seçin!

Hangi büyüklükte çıktı almak istiyorsunuz?

3D yazıcıların maksimum çıktı boyutları yazıcıdan yazıcıya değişmektedir. 3D yazıcıyı alırken almak istediğiniz çıktıyı basabilecek 3D yazıcıları seçmelisiniz. 3D yazıcının baskı boyutlarına dikkat edin!

Hangi malzeme ile baskı almak istiyorsunuz?

Plastik filamalar en çok kullanılan ve de en ucuz olan baskı malzemeleridir. En fazla kullanılan plastik malzemeler ise PLA ve ABS malzemeleridir. Eğer ışığı geçiren veya yumuşak veya elastik veya başka tür plastik malzemeler ile baskı yapmak istiyorsanız 3D yazıcıyı alırken ona göre seçim yapmalısınız. Alacağınız 3D yazıcının baskı malzemelerini bilin!

Baskı hassaslığı isteğiniz nedir?

3D yazıcıları farklı hassaslıkta baskı yaparlar.Hassaslık mikron mertebesi ile ölçülür. 1 mikron 1 milimetrenin binde  biridir. Hassaslık 3D yazıcının attığı katmanın uzunluğudur. Katmanın uzunluğu düştükçe baskı kalitesi artarken  baskı süresi de artar. Düşük mikronlarda baskı yapan 3D yazıcıların baskı kalitesi artar. Bununla birlikte baskı kalitesini belirleyen başka faktörlerin de olduğu unutulmamalıdır. 3D yazıcını baskı kalitesini öğrenin!

Tek renkli mi yoksa iki veya daha fazla renkli çıktılar mı alacaksınız?

Bir çok masa üstü yazıcı tek renke baskı yapar. İki veya daha fazla renkte baskı yapabilen 3D yazıcılar da piyasa da mevcuttur. 3D yazıcı alırken bu konunun da dikkat edilmesi gerekir. 3D yazıcının başlık sayısına dikkat edin!

Baskı platformu ne olmalıdır?

3D yazıcı alırken dikkat edilmeyen ama kullanırken önemli olan bir konudur. 3D yazıcıyı alırken satın aldığınız firma yetkilisi le bu konuyu detaylı olarak görüşmelisiniz. Baskı platformu hakkında bilgi edinin!

Korunumlu mu, korunumsuz mu?

3D yazıcılar korunumlu (kapalı) veya korunumsuz (açık) olabilir.Korunumsuz olanlar kullanım esnasında bazı avantajlar sunar. Bununla birlikte çocuk ve evde beslediğiniz hayvanlar varsa korunumlu olanları tercih etmelisiniz. Korunumlu olanlar 3D yazıcının bazı sıcak parçalarına kazara değme gibi problemlerin de önüne geçer. Ayrıca daha sessiz çalışırlar. 3D yazıcınız kapalı mı yoksa açık mı olacak, karar verin! 

3D yazınıza nasıl bağlanacaksınız?

3D yazıcıyı sıkça kullananların daha fazla önem vermesi gereken bir parametredir. Bir çok 3D yazıcı USB bağlantısı ile çalışır. Bir çok yazıcının SD cart bağlantısı vardır. 3D yazıcıya nasıl bağlanıldığını bilin!