Titanyum Malzemesi ile 3D Basılmış İmplantlar

CSIRO Avustralya’da 5000’in üzerinde çalışanı olan, 1916’da kurulmuş bir devlet kurumu. Endüstrinin ekonomik ve sosyal performansını artırmak hedefinde olan kurum, şimdiye kadar bir çok başarıya imza atmış durumda. Fen bilimlerinden mühendisliğe kadar bir çok alanda iş yapan kurum, son yıllarda 3D yazıcılar ile de çalışmaya başlamış durumda.  Aşağıda CSIRO’nun 3D yazıcılar ile başardığı bazı işleri görebilirsiniz.

 

Sternum İmplantı

Kanser hastası bir kadına 3D yazıcıda titanyum malzemesi ile basılan göğüs kemiği implantı yapıldı. Göğüsündeki tümörün büyümesi sorunu olan 54 yaşındaki hastaya başarılı bir operasyon sonucunda ilgili kemik parçasının (sternum) takılması, dünyada bu şekilde yapılan ilk işlem olma özelliğine…

Topuk Kemiği İmplantı

Avusturalyalı bir kadın kemik kanserine (sarcoma) yakalandı. Arcam 3D metal yazıcısı kullanılarak titanyumdan topuk kemiği yapıldı ve St Vincent’s hastanesinde başarılı bir ameliyat ile implant hastaya yerleştirildi. Böylelikle kadının bacağını kaybetmesinin önüne geçilmiş oldu.

Jet Motoru

Jet motorlarının üretimi için normalde 6 ay ile 2 sene arası bir süre beklemek gerekiyor. CSIRO, dünyanın ilk 3D yazıcı ile basılmış titanyum jet moturunu üretti. Arcam 3D yazıcısı ve sprey teknolojilerinin beraber kullanılmasıyla yapılan jet motoru hem düşük maliyeti hemde üretim süresinin çok hızlı olmasıyla ön plana çıkıyor.

At Nalı

CSIRO titanyum at nalı üreterek atlarda görülen kronik ayak rahatsızlığına çözüm bulabileceğini iddia ediyor. 3D tarayıcılar ile ayak ölçüsü alınan at için nal basmak hızlı ve kolay bir işlem.  3D yazıcılar ile atın ayak ölçüsüne göre basılan at nalı özellikle yarışlara katılan at sahipleri için önemli. 

 

 
 
 
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir